سفید کردن دندان چگونه است و چه اهمیتی دارد؟

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان، یک روش معمول در دندان‌پزشکی است که به منظور افزایش زیبایی و بهبود رنگ دندان‌ها استفاده می‌شود. این فرایند به افراد کمک می‌کند تا دندان‌های سالم و البته زیباتری داشته باشند. در این خصوص بهتر است بدانید، با توجه به عوامل مختلفی مانند مصرف قهوه، چای، تنباکو و همچنین عوامل سنی و ژنتیکی، رنگ دندان‌ها ممکن است تغییر کند و از بین برود. سفید کردن دندان به عنوان یک فرایند غیرجراحی و مؤثر، این مسئله را حل کرده و سبب بازگشت رنگ طبیعی دندان‌ها می‌شود. روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد. در این بین می‌توان به روش‌های مختلفی مانند استفاده از ژل‌ها و مواد حاوی پراکسید هیدروژن، سفیدکننده لیزری و ترکیبی از این روش‌ها، استفاده کرد. به طور کلی سفید کردن دندان‌ها علاوه بر افزایش اعتماد به نفس و جذابیت لبخند، بهبود زیبایی و جلب توجه نیز دارای تأثیرات مثبتی است. در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد اصول سفید کردن دندان و آموزش سفید کردن دندان ها می‌پردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با ما همراه باشید.

سفید کردن دندان

دندان‌ها نیز مشابه با سیار بخش‌های بدن همراه با افزایش سن و قرار گرفتن در شرایط و موقعیت‌های مختلف دچار تغییر شده و خواص ابتدایی خود را از دست می‌دهند. تغییر رنگ و میزان استحکام و دوام دندان‌ها از جمله مواردی هستند که به مرور زمان با آن مواجه می‌شوید. دلایل مختلفی بر زرد شدن و بروز این تغییرات بر روی دندان‌ها دخیل هتسند که عبارتند از:

 • وجود لکه‌های غذا و نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، چای
 • استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان
 • افزایش سن و کاهش میزان ضخامت مینای دندان‌ها
 • استفاده از رژیم‌های غذایی ناسالم و مواد مصرفی و تأثیر مستقیم بر ضخامت مینای دندان
 • عدم نظافت صحیح دندان‌ها
 • استفاده از دهانشویه‌های غیر استاندارد حاوی مقدار زیادی ستیل پیریدینیوم کلراید و کلرهگزیدین
 • عوامل ژنتیکی و وراثتی
 • انجام برخی درمان‌های سرطان‌ها مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی
 • ترمیم دندان‌ها با مواد حاوی سولفید مانند آمالگام
 • مصرف برخی دارو‌های خاص مانند آنتی هیستأمین، تتراساکلین، دارو‌های فشار خون و… به صورت مداوم
 • مصرف بیش از اندازه فلوراید مانند آب لوله کشی (حاوی میزان بالایی از فلوراید است)

برای حفظ بهداشت دهان و جلوگیری از زرد شدن دندان‌ها، می‌توانید از مسواک و خمیر دندان مناسب استفاده کنید، مصرف مواد غذایی و نوشیدنی محدودیت داشته باشید و به منظور حفظ بهداشت دهان به منظور پاکسازی دور‌های میانی و کناری دندان‌ها از نخ دندان نیز استفاده کنید. همچنین، مراجعه به دندانپزشک برای تمیزی دور‌های دندان و درمان‌های لایتنینگ می‌تواند به بهبود رنگ دندان‌ها کمک کند.

مطالعه صفر تا صد آزمون دستیاری دندانپزشکی

راه های پیشگیری از زرد شدن دندان

راه های پیشگیری از زرد شدن و ایجاد لکه بر روی دندان ها

برای پیشگیری از زرد شدن و ایجاد لکه بر روی دندان‌ها، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بهداشت دهان منظم:

روزانه دو بار از مسواک و خمیر دندان استفاده کنید.

از مسواک‌های با سر نرم و دهان‌شویه‌های ضد باکتری استفاده کنید.

 • محدود کردن مصرف مواد مضر:

مصرف موادی مانند قهوه، چای، شاهدانه، نوشابه، سیگار و تنباکو را محدود کنید، زیرا این مواد می‌توانند باعث زردی دندان‌ها شوند.

 • استفاده از لوله یا نی:

در صورت مصرف نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های اسیدی، از لوله یا نی برای نوشیدن استفاده کنید تا تماس مستقیم با دندان‌ها کاهش یابد.

 • حفظ بهداشت دهان بعد از هر وعده غذایی:

در صورت امکان، دهان خود را بلافاصله پس از هر وعده غذایی بشویید یا از آب دهان استفاده کنید تا اسیدها و ذرات غذایی از دندان‌ها حذف شوند.

 • مصرف میوه‌ها و سبزیجات غنی از فیبر:

مصرف میوه‌ها و سبزیجات غنی از فیبر می‌تواند به تقویت لثه و حفظ سلامت دهان کمک کند.

 • مراقبت از لثه:

مسواک زدن با دقت و ملایمی می‌تواند از آسیب به لثه جلوگیری کند و از ایجاد لکه‌های خونی جلوگیری کند.

 • مراجعه به دندانپزشک:

به منظور چکاپ دورهای منظم دندان‌ها و دریافت راهنمایی‌های پرستاری دهانی، به دندانپزشک مراجعه کنید.

با اعتنای به این نکات و انجام مراقبت‌های مناسب، می‌توانید از زرد شدن زودرس دندان‌ها و ایجاد لکه‌ها جلوگیری کرده و به حفظ سلامت دهان خود کمک کنید.

سفید کردن دندان

اهمیت سفید کردن دندان‌ها

 سفید شدن دندان را می‌توان از جمله مقوله‌های دندان پزشکی محبوب دانست که افراد زیادی تمایل به انجام دادن آن دارند. دندان‌های سالم و سفید تأثیر زیادی در ظاهر فرد دارند. این مورد به درستی نشان‌دهنده اهمیت توجه به سفید بودن دندان‌ها است. در ادامه به توضیح بیشتر در خصوص دلایل اهمیت سفیدی دندان می‌پردازیم.

افزایش اعتماد به نفس

  داشتن دندان‌های سفید و روشن می‌تواند اعتماد به نفس فرد را افزایش دهد. یک لبخند جذاب و دندان‌های سفیدتر می‌توانند برای افراد اعتماد به نفس همراه داشته باشند و سبب شوند تا فرد از ظاهر خود راضی باشد. احساس رضایت از ظاهر، تأثیرات مثبت زیادی در تمامی جوانب زندگی افراد دارد.

 افزایش زیبایی و جذابیت

  دندان‌های سفید و روشن به عنوان یک نشانه از سلامت و جذابیت در جوامع مختلف شناخته می‌شوند. این ویژگی می‌تواند ظاهر کلی یک فرد را بهبود داده و جذابیت ظاهری را افزایش دهد.

 تأثیر بر فرصت‌های شغلی

  همان گونه که می‌دانید در بسیاری از شغل‌ها، ظاهر بسیار مهم است. داشتن دندان‌های سفید و پاک می‌تواند در مصاحبه‌های کاری و فرصت‌های شغلی تأثیرگذار باشد. در بیشتر موارد شاهد هستیم که در آگهی‌های استخدامی قید می‌شود که فرد مورد نظر باید از نظر ظاهری آراسته و زیبا باشد. دندان‌های سفید و تمیز شما را به آراستگی ظاهری نزدیک می‌کند.

حفظ سلامت دندان

  برخی از روش‌های سفید کردن دندان، با توجه به اینکه از مواد مناسب و با کیفیت استفاده می‌کنند، می‌توانند به حفظ سلامت دندان‌ها کمک کنند. به این ترتیب با سفید کردن دندان، هم‌دندان‌های زیبا خواهید داشت و هم سلامت عمومی دهان و دندان شما افزایش پیدا می‌کند.

 به طور کلی می‌توان گفت در دنیای امروزه، ظاهر نقش بسیار مهمی دارد. این مورد به تنهایی نشان‌دهنده اهمیت توجه به سلامت و زیبایی دندان‌ها است. خوشبختانه برای داشتن دندان‌های سفید و زیبا روش‌های مختلفی وجود دارد؛ بنابراین اگر به هر دلیلی، ظاهر دندان‌های شما آسیب دیده است، جای نگرانی نیست. به راحتی می‌توانید با استفاده از انواع روش‌های سفید کردن دندان، دندان‌های زیبا داشته باشید. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد این روش‌ها می‌پردازیم.

چطور دندان هایمان را سفید کنیم

 انواع روش‌های سفید کردن دندان

 اگر تمایل به داشتن دندان‌های سفید و زیبا دارید، با ما همراه باشید.

سفید کردن دندان با استفاده از ژل‌های حاوی پراکسید هیدروژن

  این روش یکی از معمول‌ترین و پرکاربردترین روش‌های سفید کردن دندان است. ژل‌های حاوی پراکسید هیدروژن توسط دندان پزشک بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. بعد از قرارگیری بر روی سطح دندان، اکسیژن را آزاد می‌کنند. آزادسازی اکسیژن توسط ژل‌های پر اکسید هیدروژن تأثیر زیادی در زیبایی ظاهری دندان‌ها داشته و سبب افزایش سفیدی و درخشش دندان‌ها می‌شود. اگر برای سفید کردن دندان‌ها قصد استفاده از این روش را دارید، حتماً باید آن را در مراکز دندان پزشکی و تحت نظر دندان پزشک متخصص انجام دهید.

 سفید کردن دندان با استفاده از ژل‌های حاوی کربامید پراکسید

  این ژل‌ها در مقایسه با ژل‌های پر اکسید هیدروژن، درصد کمتری دارند. به همین دلیل تأثیرگذاری آن‌ها هم کمتر است. ناگفته نماند که در کنار تأثیرگذاری کمتر، احتمال بروز حساسیت دندان بعد از استفاده از این ژل‌ها هم کمتر است. افرادی که قصد استفاده از این روش را دارند، حتماً باید آن را تحت نظر دندان پزشک متخصص انجام دهند.

 سفید کردن دندان با استفاده از لیزر

  یکی دیگر از انواع روش‌های سفید کردن دندان، استفاده از لیزر است. این روش شامل استفاده از ژل سفیدکننده همراه با لیزر می‌شود. لیزر در این فرایند به ژل کمک می‌کند تا سریع‌تر واکنش نشان دهد و به دندان‌ها سفیدی بیشتری بدهد. این روش تنها در کلینیک‌های دندان پزشکی و با نظارت دندان پزشک متخصص انجام می‌شود. لازم به توضیح است که سفید شدن دندان با استفاده از لیزر، با نظر دندان پزشک در چند جلسه انجام می‌شود.

سفید کردن دندان با استفاده از نوارهای سفیدکننده

  نوارهای سفیدکننده حاوی ژل سفیدکننده هستند که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و معمولاً برای مدت زمان محدودی مانند ۳۰ دقیقه تا یک ساعت مناسب هستند. به بیانی بهتر، اثرگذاری این روش بر روی سفیدی دندان‌ها موقتی است و برای سفیدی طولانی مدت نیاز به استفاده مداوم و تکرار در زمان‌های منظم دارند.

سفید کردن دندان با استفاده از روش‌های خانگی و طبیعی

  برخی از روش‌های خانگی شامل استفاده از زیتون، سدر، سنجد، سیب و انگور سیاه برای مسواک زدن یا استفاده از خاک رس و آرد برنج برای سفید کردن دندان‌ها مؤثر هستند. اگر در بین انواع روش‌های سفید کردن دندان، قصد استفاده از روش‌های خانگی و طبیعی را دارید، بهتر است بدانید که اثرگذاری این روش‌ها در مقایسه با سایر درمان‌های دندان پزشکی کمتر است.

با آزمون صلاحیت بالینی دندانپزشکی بیشتر آشنا شوید

 آموزش سفید کردن دندان‌ها

بهترین روش های سفید کردن دندان کدامند؟

برای سفید کردن دندان‌ها و حفظ رنگ سفیدی آن‌ها، می‌توانید از روش‌ها و تکنیک‌های زیر استفاده کنید:

 1. استفاده از خمیرها و مسواک‌های حاوی لایتنینگ

انتخاب خمیر دندان و مسواک‌هایی که حاوی مواد لایتنینگ هستند می‌تواند به سفید کردن دندان‌ها کمک کند.

 1. استفاده از براشینگ

از براشینگ یا مسواک‌های براشینگی با سر نرم استفاده کنید تا به آسیب به لثه و دندان‌ها جلوگیری شود.

 1. استفاده از بندهای دندانی

بندهای دندانی مخصوص، که معمولاً حاوی مواد لایتنینگ هستند، می‌توانند به سفید کردن دندان‌ها کمک کنند.

 1. مصرف میوه‌ها و سبزیجات خاص

مصرف میوه‌ها و سبزیجاتی مانند سیب، هندوانه، خیار و کرفس می‌تواند به تقویت لثه و حفظ رنگ سفید دندان‌ها کمک کند.

 1. اجتناب از مواد مصرفی زردکننده

اجتناب از مصرف موادی مانند قهوه، چای، شاهدانه، نوشابه، تنباکو و سیگار که ممکن است باعث زردی دندان‌ها شوند.

 1. پاکسازی دورهای دندان

استفاده از نخ دندان برای پاکسازی دقیق دورهای دندان می‌تواند از ایجاد لکه‌ها و زردی جلوگیری کند.

 1. استفاده از راهکارهای حرفه‌ای

در صورت نیاز به سفیدکردن دندان‌ها، می‌توانید به دندانپزشک مراجعه کنید تا از راهکارهای حرفه‌ای مانند لیزر یا ترکیبات خاص برای سفیدکردن استفاده کند.

قبل از انجام هر روشی، مهم است که با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش برای شما را مشخص کند و در صورت نیاز به راهنمایی حرفه‌ای و مشاوره‌ی پزشکی که اطلاعات کافی درباره آموزش سفید کردن دندان‌ها دارند، مراجعه کنید و بهترین شیوه را انتخاب کرده و انجام دهید.

آموزش سفید کردن دندان ها

 سفید کردن دندان‌ها یکی از روش‌های مرسوم برای بهبود ظاهر و زیبایی لبخند است. دندان‌ها در اثر عوامل مختلفی مانند مصرف چای، قهوه، سیگار، استفاده از مواد غذایی رنگی و. . تیره یا لکه دار می‌شوند. در برخی موارد لکه و تیرگی دندان سطحی بوده و با مسواک زدن از بین می‌رود. اما در برخی موارد دیگر نیاز به استفاده از سایر روش‌های سفید شدن دندان است. به همین دلیل در ادامه، مراحل و روش‌های مختلف و

آموزش سفید کردن دندان ها را توضیح می‌دهیم.

 • دندان‌های خود را منظم تمیز کنید:اولین مرحله از مراحل آموزش سفید کردن دندان‌ها، تمیز کردن دندان است. شستشوی منظم دندان‌ها با مسواک، مصرف مکمل‌های مراقبت از دندان و همچنین استفاده از دهان‌شویه‌های مناسب می‌تواند به حفظ سلامت و سفیدی دندان‌ها کمک کند.
 • استفاده از مواد سفیدکننده آماده: مصرف مواد خانگی یا مواد سفیدکننده که به صورت از پیش آماده شده وجود دارند، می‌تواند در سفیدی دندان‌ها مؤثر باشند. این مواد اغلب حاوی پراکسید هیدروژن یا کربامید پراکسید هستند که به تدریج پوسیدگی را از بین می‌برند و دندان‌ها را سفیدتر می‌کنند.
 • استفاده از روش‌های تخصصی:برای ادامه توضیح در مورد آموزش سفید کردن دندان‌ها، بهتر است به سایر روش‌های تخصصی هم اشاره کنیم. از جمله این روش‌ها می‌توان به بلیچینگ و لیزر اشاره کرد. استفاده منظم از این روش‌ها به شما کمک می‌کند تا دندان‌های سالم و سفید داشته باشید.
 • رعایت دوره‌های پرهیز: بعد از سفید کردن دندان‌ها، ممکن است دوره‌های پرهیز از مصرف غذاها و نوشیدنی‌هایی که ممکن است باعث تیرگی دندان‌ها شوند، مفید باشد؛ بنابراین در مورد این مراقبت‌ها از دندان پزشک سؤال کرده و آن‌ها را رعایت کنید.
 • به طور کلی می‌توان گفت: هر یک از این روش‌ها و مراحل نیازمند توجه به وضعیت دندانی شما است. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع هر روش، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین راهکار برای سفید کردن و حفظ دندان‌های سالم خود را بشناسید. دندان پزشک در ابتدا شرایط شما را مورد بررسی قرار داده و سپس با در نظر گرفتن وضعیت دندان‌های شما و علل ایجاد تیرگی، بهترین روش را پیشنهاد می‌دهد.
سفیدی دندان

 نکات مهم برای داشتن دندان‌های سفید

 همان گونه که توضیح دادیم، روش‌های مختلفی برای روشن شدن دندان وجود دارد. در این بین بهترین روش مراقبت از دندان‌ها و جلوگیری از تیره شدن آن‌ها است. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد نکاتی می‌پردازیم که توجه به آن‌ها سبب می‌شود تا دندان‌های سفید و روشنی داشته باشید.

 • توجه به بهداشت دهان و دندان‌ها: مهم‌ترین عامل تیرگی دندان‌ها، باقی ماندن اثر و رنگ مواد غذایی بر روی دندان‌ها است. به همین دلیل مسواک زدن منظم یکی از مهم‌ترین نکاتی است که به شما کمک می‌کند تا دندان‌های سالم و روشنی داشته باشید.
 • مصرف مواد غذایی مناسب: مصرف غذاهایی مانند سیب، هویج، سبزیجات و میوه‌هایی که غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر هستند، می‌تواند به حفظ سفیدی دندان‌ها کمک کند.
 • پرهیز از موادی که به دندان‌ها آسیب می‌زنند:موادی مانند قهوه، چای، تنباکو و مواد غذایی با رنگ‌های مصنوعی می‌توانند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شوند. کاهش مصرف این مواد و یا شستشوی دندان‌ها بلافاصله پس از مصرف آن‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد.
 • استفاده ازروش‌های سفیدکننده دندان: استفاده از محصولات سفیدکننده خانگی یا مراجعه به دندانپزشک برای انجام روش‌های حرفه‌ای مانند بلیچینگ دندان می‌تواند سبب داشتن دندان‌های سفید شود.
 • روش زندگی سالم: تغذیه مناسب، مصرف آب کافی، ورزش منظم و کاهش استرس می‌توانند به حفظ سفیدی دندان‌ها و بهبود سلامت کلی دهان کمک کنند.
 • مراجعه منظم به دندانپزشک: مراجعه منظم به دندانپزشک برای انجام تمیزی دوره‌ای دندان‌ها و ارزیابی وضعیت دهان و دندان‌ها می‌تواند به حفظ سفیدی و سلامت دهان کمک کند.
۵/۵ - (۴ امتیاز)
اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

1 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • واقعا محتوای خیلی خوبی در مورد آموزش سفید کردن دندان ها بود و اطلاعات و موارد بسیار خوبی رو بهش اشاره داشت.
  برای شخص من بسیار مفید بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید